Wybieramy oświetlenie do biura

Praca w biurze byłaby niemożliwa, gdyby nie światło zapewniające widoczność. Jest to podstawowy element każdego wnętrza biurowego. Dobrze dobrane oświetlenie wpływa pozytywnie na samopoczucie i koncentrację pracowników oraz wydajność ich pracy. Warto również podkreślić, że stosując nowoczesne źródła światła zredukujemy wydatki na energię. Pamiętajmy również, że projektując oświetlenie biurowe, trzeba mieć na uwadze obowiązujące przepisy i normy.

Właściwe oświetlenie biurowe jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania firmy. W dużej mierze to właśnie zastane warunki przekładają się bezpośrednio na samopoczucie pracowników i efektywność wykonywanych przez nich obowiązków. Aby prawidłowo funkcjonować w pomieszczeniach biurowych, ważne jest dobranie wydajnego oświetlenia. Jeśli zatem nie chcemy doprowadzić do spadku energii i motywacji do działania, musimy zadbać o to, aby oświetlenie było zaprojektowane w sposób konsekwentny i rozsądny. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy światło dzienne szybko gaśnie i należy korzystać z doświetlenia wnętrza za pomocą sztucznego światła.

Na co zwrócić uwagę?
Projektując oświetlenie do wnętrza biurowego trzeba wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników, jak położenie obiektu oraz wymiary powierzchni. Następnie należy zdefiniować tryb pracy, który może być nocny bądź dzienny oraz jej charakter – chodzi o to, czy praca odbywa się głównie przed komputerem. Tak samo ważne jest określenie, czy przestrzeń biurowa jaką dysponujemy jest zbudowana na planie otwartym czy też jest podzielona i dominują w niej mniejsze pomieszczenia, które przeznaczone są tylko dla kilku osób. Wybór oświetlenia powinien być też determinowany typem wnętrza biurowego oraz jego funkcją. Oznacza to, że nie ma znaczenia fakt, czy projektujemy oświetlenie do biur call center, sali konferencyjnej, recepcji czy pomieszczenia gospodarczego. W każdym wypadku powinno ono być tworzone w sposób elastyczny, dopasowane do przeznaczenia przestrzeni oraz potrzeb jej użytkowników. Co więcej, oświetlenie może pomagać również w komunikacji, ułatwiając poruszanie się po całej przestrzeni biurowej. Za jego pomocą można też wydobyć istotne punkty czy miejsca, jak wyjście na klatkę schodową, wejście do windy czy wyjście ewakuacyjne. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jest to bardzo ważne pod kątem bezpieczeństwa pracy.

Światło w biurze
Oświetlenie biurowe dzieli się na główne i miejscowe, czyli punktowe. Na początku konieczne jest zaprojektowanie oświetlenia głównego, ponieważ dostarcza ono najwięcej światła. Tam, gdzie przestrzeń jest otwarta i rozległa, najczęściej stosuje się świetlówki liniowe. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, oświetlenie główne powinno być wspomagane przez skoncentrowane oświetlenie miejscowe, czyli lampki i kinkiety. Równie ważne jest dodatkowe źródło światła na biurku, które można dowolnie regulować.

Kategorie: akcesoria biurowe,